logo
logo
półwysep helski

Weekend na Półwyspie Helskim. Jak dojechać, co zwiedzić?
Opublikowano: 13 czerwca 2022

Półwysep helski to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów naszego kraju. Oblana z jednej strony wodami Bałtyku, a z drugiej Zatoki Puckiej, Mierzeja, rokrocznie przyciąga rzeszę turystów. Co warto tu zobaczyć? Sprawdź nasze must-have w podróży na weekendowy wyjazd na półwysep helski. Sprawdź, kiedy warto odwiedzić Mierzeję Helską i na co zwrócić uwagę planując podróż. Poznaj prawdziwą perełkę polskiego Wybrzeża od nieznanej, choć wyjątkowo atrakcyjnej strony i przekonaj się, że też musisz się tu pojawić!

Półwysep helski – lokalizacja, najważniejsze miasta

Półwysep helski to wąski, około 40-kilometrowy pas polskiego wybrzeża, rozciągający się od Władysławowa po sam Hel. Po drodze znajdują się słynne, nadmorskie kurorty takie jak: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata. Znajduje się w województwie pomorskim, w niedalekim, około 50-kilometrowym sąsiedztwie od Trójmiasta. Od północy Mierzeję oblewają wody Morza Bałtyckiego, natomiast od południa i wschodu znajduje się dostęp do Zatoki Puckiej. Odwiedzając każdą z miejscowości półwyspu mamy możliwość skorzystania z dobrodziejstw zarówno pełnego, jak i „małego morza”. Przejście znad morza nad wody zatoki zajmuje zazwyczaj kilka minut. W najwęższym miejscu półwysep zajmuje zaledwie sto metrów szerokości.

Dojazd i komunikacja

Na półwysep helski możemy dostać się w kilka różnych sposobów: samochodem, pociągiem, autobusem, a nawet… tramwajem wodnym. Z Władysławowa na Hel prowadzi droga wojewódzka 216, która rozpoczyna się kilkanaście kilometrów wcześniej w miejscowości Reda. Do tego miejsca prowadzi natomiast dwu-pasmowa droga krajowa nr 6, która z jednej strony łączy się z Obwodnicą Trójmiasta, z drugiej natomiast aż ze Słupskiem i Koszalinem.

Niestety, niewątpliwą zmorą wszystkich wypoczywających nad polskim morzem, są ogromne korki. O ile w ciągu tygodnia i w trakcie roku nie stanowią one większego problemu, o tyle okres wakacyjny powoduje kilkukrotne zwiększenie natężenia ruchu. Alternatywą jest droga kolejowa. W ciągu roku na półwysep helski kursują pociągi regionalne na trasie Gdynia – Hel. W sezonie wakacyjnym do Helu i okolicznych miejscowości dojedziemy bezpośrednio pociągami Intercity z większości miast Polski, w tym również Warszawy. Podróż z Gdyni na Hel zajmuje około 1.5 godziny.

Ciekawym rozwiązaniem, choć bardziej w ramach atrakcji turystycznej, jest dojazd na Hel drogą morską. Z Gdyni i Gdańska do Helu czy Jastarni kursują latem popularne tramwaje wodne. Pojedynczy bilet to koszt kilkudziesięciu złotych, gwarantuje on jednak nie tylko szybki i wygodny dojazd, ale przede wszystkim świetną atrakcję i niesamowite morskie widoki.

Nocleg i zakwaterowanie

Z noclegiem na półwyspie helskim nie powinno być większego problemu. Znów należy jednak pamiętać, że w wakacje musimy liczyć się z natłokiem turystów, a najlepsze obiekty rozchodzą się w mgnieniu oka. Przyjeżdżając na półwysep helski możemy zdecydować się na nocleg w jednym z licznych hoteli, czy pensjonatów, oferujących najwyższe standardy, łącznie z basenowym SPA, czy ofertą śniadaniową. Dla poszukiwaczy nieco tańszych rozwiązań polecamy prywatne kwatery, domki czy pokoje gościnne. Najwięcej obiektów znajdziemy w Helu i Władysławowie, jednak praktycznie każda z miejscowości półwyspu miejsca obiekty noclegowe. Należy pamiętać o tym, że im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena za dobę.

Półwysep helski: obowiązkowe atrakcje

Co zwiedzić w weekend na półwyspie helskim? Przede wszystkim warto poświęcić jeden dzień na sam Hel. To niewielkie kilkutysięczne miasteczko jest prawdziwą perłą na turystycznej mapie Polski. Koniecznie warto wybrać się na spacer po cyplu, gdzie zlewają się z sobą wody morskie i zatoki puckiej. Atrakcyjna, zadbana kładka pieszo-rowerowa zachęca do długich spacerów i podziwiania nadmorskich krajobrazów.

Będąc na Helu nie sposób przegapić oczywiście wizyty w słynnym helskim fokarium. Sympatyczne ssaki wywołują uśmiech nie tylko na twarzach licznych wycieczek szkolnych, ale i rozbawią dorosłych turystów. Warto przybyć tu w porę karmienia fok, kiedy jest największa szansa na zobaczenia zwierząt niemal na wyciągnięcie ręki.

Hel to także prawdziwa militarna twierdza. W lasach półwyspu helskiego skrywa się wiele militarnych obiektów czy bunkrów z czasów II wojny światowej. Przy wjeździe do miasta czeka na nas Muzeum Obrony Wybrzeża, w którym poznamy historię najdłużej broniącego się, przed niemieckim atakiem, miasta na polskim wybrzeżu.

Walory turystyczne i krajobrazowe

Mierzeja Helska to część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego niewątpliwym atutem są wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze. Półwysep helski to także świetny pomysł na całodzienną wycieczkę rowerową. Rozległa sieć ścieżek rowerowych sprawia, że bez problemu dojedziemy na Hel z samej Gdyni. Po drodze warto zwiedzić Władysławowo, które w czasie letnich wakacji tętni pełnią życia. Wśród najciekawszych miejsc do zwiedzenia w mieście są Dom Rybaka, Muzeum Motyli, port rybacki czy Aleja Gwiazd Sportu.

Półwysep helski – czy warto tu przyjechać?

Wycieczka na Mierzeję Helską to znakomity pomysł na wyjazd, zarówno krótki weekendowy jak i długi tygodniowy pobyt. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fani wodnego szaleństwa mogą posurfować na desce w licznych ośrodkach w okolicach Chałup. Spragnieni wypoczynku i ciszy seniorzy lub całe rodziny mogą przyjechać na urlop do Kuźnicy lub Jastarni. Dla fanów nocnego życia i rodzinnych atrakcji czeka Władysławowo. Jeżeli zależy nam aby poznać okolicę w spokojnych okolicznościach warto przyjechać na półwysep podczas pierwszych wiosennych miesięcy, kiedy ruch turystyczny jest ograniczony. Jeśli chcemy skorzystać z wszystkich atrakcji zaplanujmy sobie więcej czasu, ze względu na możliwe kolejki i wybierzmy się w wakacyjny weekend.

Robert Sienczewski 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

pieniny

Obiecujący Sezon Zimowy w Polskich Górach...

Śnieżna aura, która towarzyszy nam od początku grudnia, zapowi...
Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz – co warto zobaczyć?...

Kraków to miasto pełne malowniczych zakątków i fascynujących zabytków,...
Nocleg w domku na drzewie

Weekend w domku na drzewie...

Spędzenie weekendu na łonie natury to prawdopodobnie najlepszy sposób...

Tajemnicze i ciekawe miejsca w Polsce, które...

Podczas wakacji warto odwiedzić miejsca, które mają ciekawą historię,...