Warto wiedzieć, że w Transylwanii (kraina historyczna położona w centralnej Rumunii) produkuje się wina białe słodkie i wytrawne. Winnice tego regionu, położone głównie na Wyżynie Siedmiogrodzkiej, skupione są w pięciu obszarach uprawy: Alba, Aiud, Tarnave, Lechinta i Sebes-Apold.
Ogółem uprawy zajmują około 14 tysięcy hektarów, czyli niezbyt dużo (w porównaniu na przykład z Mołdawią, gdzie zajmują ponad 90 tysięcy hektarów). Doskonały mikroklimat płaskowyżu Tarnave zawdzięcza przede wszystkim położeniu pomiędzy dwiema rzekami: Wielką i Małą Tyrnawą. Tworzą one chłodne mgły obniżające dzienną temperaturę, szczególnie w okresie od połowy sierpnia do połowy października, spowalniającą asymilację cukru, co pozwala rozwinąć się doskonałemu posmakowi owoców.
Dzięki temu winom wyprodukowanym z wyhodowanej tu odmiany „Sauvignon Blanc”, zwanej „Petit Sauvignon”, przypisuje się paprykowy charakter. Nie mniej cenione są także inne słodkie i wytrawne wina o owocowym bukiecie, produkowane ze szczepów rodzimych: „Feteasca Alba” (stary rumuński szczep uprawiany w Transylwanii i Mołdawii) i „Feteasca Regala” (szczep pochodzący z Transylwanii i rozpowszechniony w winnicach innych regionów), lecz również takich, jak: „Welschreisling” (nazywany tu po prostu „Rieslingiem”), „Muscat Ottonel” czy „Pinot Gris”.
Wina z Tarnave są lekko odświeżające, ponieważ cechują się nieco kwaśniejszym smakiem niż wina z innych regionów i mają wyraźny aromat. Doskonale nadają się do dłuższego przechowywania – bardzo dobrze dojrzewają w butelkach. Podobne są w charakterze do win reńskich i mozelskich. Rodzimym gatunkiem winorośli jest „Feteasca Regala”, dająca dobre wino stołowe.
Najlepszym jednak winem z Tarnave jest „Traminer roz”, zazwyczaj wytrawne lub półwytrawne, czasami (w cieplejszych latach) półsłodkie. Nazywa się „roz” (różowe), nie jest to jednak wino typu „rose”, ale nadzwyczaj przeźroczyste, bladozielone w kolorze wino białe. W regionie Tarnave produkuje się też wybrane wina musujące („Welscherisling”). Winnice regionu Aiud, choć mniej znane, dostarczają najlepszych win w Transylwanii. Większość z nich ma prawo do apelacji („Denumire de origine controlata”). Najlepsze wina to „Feteasca Alba”, „Pinot Gris”, „Traminer roz”, „Sauvignon”, „Riesling” i „Feteasca Regala”.
Wina musujące z Aiud też są wyśmienite. Warunki geograficzne w Lechinta są nieco gorsze niż w innych regionach Transylwanii. Niemniej winnice stromego wzgórza Steiniger dostarczają wspaniałego „Feteasca Alba”. Najsłynniejszym centrum wyrobu win jest Jidvei, położone w tarnavskim obszarze upraw.
Robert Sienczewski
Tagi: Rumunia, Transylwania, wino
Dodaj komentarz