logo
logo
Muzeum Wsi Mazowieckiej

Co warto zobaczyć w Sierpcu?
Opublikowano: 10 sierpnia 2022

Sierpc to jedno z ciekawszych miasteczek, jakimi może nas oczarować Mazowsze. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po jego terenie? Na jakie atrakcje zwrócić szczególną uwagę?

Najcenniejsze zabytki sakralne miasta

Sierpc to miasto o ciekawej historii, któremu w trakcie wycieczki po Mazowszu z pewnością warto poświęcić swój czas. Nie brak tu ciekawych zabytków sakralnych, w gronie których wyróżnia się kościół św. Wita, Modesta i Krescencji. W swej obecnej formie powstał on w XV wieku, wiadomo jednak, że jest on którąś z kolei budowlą sakralną w tym miejscu. Sierpc znany jest też z kościoła  Świętego Ducha, w którym zachowała się gotycka polichromia z początków XVI stulecia. Miłośników stylu gotyckiego oczaruje również kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który powstał w XVI wieku. Dziś jest on częścią kompleksu klasztornego, którym opiekują się Benedyktynki – siostry, które do miasta zostały sprowadzone w 1620 roku za sprawą Zofii Potulickiej. W trakcie wycieczki po mieście warto też odwiedzić takie miejsca, jak dawny kościół ewangelicki czy cmentarz żydowski, będący jedną z nielicznych pamiątek po istniejącej tu przed II wojną światową gminie.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Sierpc znany jest jednak przede wszystkim za sprawą skansenu, któremu chętnie poświęcają swój czas miłośnicy kultury ludowej i folkloru. Tutejsze Muzeum Wsi Mazowieckiej ma się czym pochwalić, a spacer wśród zabytkowych domów każdemu z nas sprawi wiele radości. Ten park etnograficzny zajmuje powierzchnię około 50 ha, a na jego terenie zgromadzono wiele cennych perełek dawnej architektury. Znajdujące się tu budynki pochodzą z różnych rejonów Mazowsza i najpiękniej prezentują różnorodność tej krainy. Uwagę przyciąga m.in. dworek szlachecki z Bojanowa oraz karczma z Sochocina, w której turyści mogą odpocząć przy lokalnych specjałach.

Sierpc ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym mieście sprawią nam wiele radości. Tu Mazowsze prezentuje swe najpiękniejsze oblicze, a czas spędzony na odkrywaniu tajemnic tej krainy z pewnością nie będzie czasem straconym.

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Bali

Odkryj Bali: Rajską Wyspę Indonezji...

Podróż na Bali to niezapomniane doświadczenie. Ciesz się pięknem natur...
pieniny

Obiecujący Sezon Zimowy w Polskich Górach...

Śnieżna aura, która towarzyszy nam od początku grudnia, zapowi...

Turystyka i urban exploring – co warto...

Opuszczone domy, pałace, zakłady produkcyjne, sieci tuneli, pozostałoś...
Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz – co warto zobaczyć?...

Kraków to miasto pełne malowniczych zakątków i fascynujących zabytków,...