logo
logo
Gondola

Gondolą w przestworzach – poznaj Polskę z lotu ptaka
Opublikowano: 11 lipca 2022

Zwiedzanie podczas wakacji to jeden ze sztandarowych punktów każdego urlopu. Można zwiedzać, przemierzając pieszo kilometry, można przemieszczać się rowerami, ale można również wznieść się ponad ziemię i z góry podziwiać piękno odwiedzanej przez nas okolicy. Spokojnie, nikt nie każe nam się przemieniać w mitycznego Ikara czy wsiadać na pokład samolotu. Prostszym, tańszym i równie efektownym sposobem jest przejażdżka kolejka gondolową. Poniżej kilka lokalizacji, które warto odwiedzić podczas tegorocznych wakacji.

Bielsko i Szyndzielnia– poznaj piękno Beskidów

Jeśli planujesz w te wakacje wybrać się w okolice Bielska-Białej, to koniecznie podczas planu urlopowego musisz uwzględnić wjazd na Szyndzielnię. To jedna z tutejszych atrakcji, z której w sezonie skorzystać chce wielu turystów. Uwzględnij więc to, że jeśli zdecydujesz się odwiedzić Szyndzielnię podczas letniego weekendu, może okazać się, że swoje w kolejce do gondoli trzeba będzie odstać. Jednak warto, ponieważ podczas trasy na linii 1810 metrów podziwiać można nie tylko panoramę Bielska-Białej, ale również wznosząc się coraz wyżej okolice Szyndzielni. 6-osobowe wagoniki dowiozą cię aż na wysokość 958,85 m n.p.m. Tam odpocząć można w pobliskim schronisku i rozkoszować się widokami, jakie rozciągają się z 18-metrowej wieży widokowej. A jest co oglądać – Beskid Mały, Śląski i Żywiecki, a przy idealnej pogodzie nawet szczyty odległych Tatr. Warto dodać, że Szyndzielnia to również raj dla fanów ekstremalnej jazdy rowerowej – tutejsze trasy Enduro Trails pozwalają fanom turystyki rowerowej na niezapomniane przeżycia. Na miłośników ekstremalnych zjazdów na dwóch kółkach czeka 5 single track. Wystarczy tylko zapakować rower do gondoli – są tu na nie specjalne uchwyty – i odbyć 8-minutową przejażdżkę w górę. Jeśli chodzi o jej koszt, to bilet normalny w obie strony kosztuje 38 złotych, ulgowy 29 zł. Jeśli interesuje cię tylko wjazd na górę, to koszt wynosi odpowiednio 29 zł i 23 zł. Inaczej ceny kształtują się w przypadku rowerzystów. Bilet normalny na przejazd wraz z rowerem kosztuje 35 zł, natomiast ulgowy 29 zł.

Królowa Karkonoszy zaprasza na czeską stronę

Kolejnym miejscem, którego zdobycie nie musi wiązać się z pokonywaniem kolejnych metrów pod górę o własnych siłach, jest królowa Karkonoszy, czyli Śnieżka. To szczyt oblegany podczas wszystkich wakacji i cieplejszych weekendów. Nic dziwnego – widoki z jej szczytu, rozciągające się na polską i czeską stronę Karkonoszy są doprawdy zachwycające. I to właśnie od czeskiej strony udostępniana jest kolejka gondolowa na sam szczyt Śnieżki. W sezonie wakacyjnym, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia, za wjazd i zjazd gondolą ze stacji dolnej, czyli Pec pod Sneżkou w tą i z powrotem dorosły turysta zapłaci 660 koron, bilet dla młodzieży (12-18 lat) kosztować będzie 560 koron, a dla dzieci (5-12) 300 koron. Młodsze dzieci wjeżdżają za darmo. Warto wiedzieć, że płatność możliwa jest tylko czeskimi koronami lub kartami płatniczymi. Co istotne przed wyjazdem do Pec pod Sneżkou warto sprawdzać prognozę pogody – gdy wiatr przekracza 60 km/h kolej linowa nie kursuje.

Z pewnością podczas wakacji w Karkonoszach (Szklarska Poręba, Karpacz) warto poświęcić jeden dzień na zdobycie Śnieżki – albo za pomocą własnych sił, albo za pomocą kolejki linowej. Widoki roztaczające się ze szczytu bez względu na sposób jej zdobycia zapierają dech w piersiach.

Najpopularniejsza kolejka linowa zaprasza

Nawet jeśli jakimś cudem jeszcze nigdy nie dotarłeś do Zakopanego, to z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o kolejce linowej na Kasprowy Wierch. To niewątpliwie jeden z bardziej znanych szczytów w Tatrach, do którego – ku uciesze mniej wytrwałych miłośników gór – można dostać się kolejka linową. Wagoniki na Kasprowy Wierch, z przesiadką na Myślenickich Turniach, wożą turystów przez cały rok, zabierając jednorazowo nawet do 60 osób. Mimo dużej przepustowości i kursowaniu – przy dobrych warunkach – co 10 minut, kolejka linowa na Kasprowy Wierch od zawsze kojarzy się z ogromnymi, kilkugodzinnymi kolejkami w Kuźnicach (dolna stacja kolejki kinowej na Kasprowy Wierch).

Nie powinno to jednak nikogo dziwić. W zaledwie kilkanaście minut pokonuje się 4,3 km odcinek ukazujący niebywałej piękno Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie lada gratką jest obserwowanie z takiej wysokości tatrzańskiej przyrody, nierzadko zachwyconym turystom udaje się zobaczyć na zboczy góry kozice górskie w ich naturalnym otoczeniu. A po dotarciu na miejsce czas na kolejną porcję wspaniałych widoków i… kawa wypita w najwyżej położonej w Polsce restauracji, bo na wysokości aż 1959 m n.p.m. Jaki jest koszt biletów na legendarną kolejkę, która od 15 marca 1936 roku wozi turystów na Kasprowy Wierch? Przejazd normalny góra – dół kosztuje 119 zł, natomiast ulgowy 99 złotych. Wybierając się na zdobywanie Kasprowego Wierchu pamiętaj że często nawet latem, na jego szczycie zalega jeszcze śnieg – dobrze więc mieć przygotowany odpowiedni ubiór.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Karkonosze

Karkonosze to nie tylko Karpacz...

Karpacz – niewielka miejscowość położona u podnóża Śnieżki, zawzięcie...