Kraków to miasto pełne malowniczych zakątków i fascynujących zabytków, dzięki którym wycieczki po jego terenie dostarczają nam niezapomnianych wrażeń. To miasto to również wspaniałe dzielnice, na terenie których panuje wspaniała atmosfera. Gdzie warto się wybrać, by spędzić czas w pięknym otoczeniu, a jednocześnie poszerzyć swoją wiedzę o Grodzie Kraka i jego dawnych mieszkańcach? Na Kazimierz – krakowską dzielnicę, która kojarzona jest głównie z cennymi judaikami. Co warto wiedzieć na jej temat?
Dzieje Kazimierza sięgają czasów średniowiecza, a dokładniej czasów króla Kazimierza Wielkiego. To on w latach 30. XIV wieku ufundował nowe miasto, które rozłożyło się pobliżu wawelskiego wzgórza. Od końca XV wieku na terenie Kazimierza, dziś będącego jedną z krakowskich dzielnic, zaczęli się osiedlać Żydzi, którzy aż do czasów II wojny światowej zajmowali północno-wschodnią część miasta. Do dziś między ulicami Szeroką a Miodową można ujrzeć wiekowe synagogi, pożydowskie kamienice oraz nekropolie pełne macew o bogatej symbolice. Spora część Kazimierza pozostawała w rękach chrześcijan, którzy dominowali w tej części Kazimierza, która rozciąga się między Placem Wolnica a Wisłą. W tej części Kazimierza do dziś dominują kościoły, wśród których nie brak cennych perełek architektury.
Wycieczki po krakowskim Kazimierzu są dziś opcją bardzo chętnie wybieraną przez te osoby, które interesują się kulturą żydowską. Miejscem, które będzie świetnym wprowadzeniem do wycieczki po żydowskim Kazimierzu, jest Żydowskie Muzeum Galicja, znane z ciekawych wystaw oraz licznych wydarzeń kulturalnych. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki śladem krakowskich Żydów jest ulica Szeroka, przy której znajdują się tak cenne zabytki, jak synagoga Remu oraz cmentarz Remu – jedna z najstarszych nekropolii żydowskich w Polsce. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Do muzeum, które mieści się w murach Starej Synagogi i w ciekawy sposób przedstawia najważniejsze zasady judaizmu. Warto też zwiedzić Synagogę Tempel, z której wciąż korzystają krakowscy Żydzi, oraz zajrzeć na nowy cmentarz żydowski, mieszczący się przy ulicy Miodowej.
Choć krakowski Kazimierz kojarzony jest głównie z kulturą żydowską, na jego terenie zachwycają nie tylko judaika. Ten skrawek Krakowa może zachwycić również swoimi świątyniami, wśród których znajduje się okazała bazylika Bożego Ciała. Ta gotycka fara istnieje od pierwszej połowy XIV wieku, a jej wnętrze zachwyca wspaniałym wystrojem. Złocony ołtarz główny, XVIII-wieczny chór oraz ciekawa ambona w kształcie łodzi – oto wybrane dzieła sztuki sakralnej, z jakimi można się tu spotkać. W chrześcijańskiej części Kazimierza czeka też okazały kościół św. Katarzyny, w którego wnętrzu można zobaczyć reprezentacyjny nagrobek Spytka Jordana, oraz słynne Sanktuarium na Skałce, znane jako miejsce męczeńskiej śmierci krakowskiego biskupa Stanisława. Na Skałce znajduje się też Krypta Zasłużonych, w której pochowano m.in. Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Adama Asnyka. Tu również złożono szczątki Jana Długosza – słynnego kronikarza, krakowskiego kanonika oraz opiekuna królewskich synów.
Krakowski Kazimierz to magiczna dzielnica, na terenie której nuda nikomu nie zagrozi. Historyczne uliczki, tętniące życiem place oraz zabytki, które przypominają o dawnych mieszkańcach tej dzielnicy – wszystko to sprawia, że wycieczki po tej części Grodu Kraka to świetna przygoda oraz fascynująca podróż w czasie.
Robert Sienczewski
Tagi: Kazimierz, Kraków, Polska
Dodaj komentarz