logo
logo

Tajemnicze i ciekawe miejsca w Polsce, które warto zwiedzić w czasie wakacji
Opublikowano: 27 sierpnia 2023

Podczas wakacji warto odwiedzić miejsca, które mają ciekawą historię, są niezwykłe i pięknie położone. Wiele z nich potrafi zachwycić niejednego obieżyświata. Przyciągają baśniowym wyglądem i tajemniczością. Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Na Dolnym Śląsku niedaleko wsi Wieściszowice znajduje się miejsce jak z baśniowej krainy. U podnóża szczytu o nazwie Wielka Kopa w Rudawskim Parku Krajobrazowym można podziwiać Kolorowe Jeziorka uznawane za jeden z siedmiu cudów w Polsce. Usytuowane są  na terenie nieczynnej już kopalni pirytu. Dawne wyrobiska wypełniła woda, która dzięki znajdującym się tam minerałom przybiera barwy purpurowe, żółte, błękitne, a także zielone. Wokół znajdują się pagórki, drzewa, jest też pieczara skalna, mnóstwo punktów widokowych, a także ścieżki i szlak turystyczny pieszy oraz rowerowy. Miejsce to sparwia wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w nieznanej, magicznej krainie, która czeka na odkrycie jej tajemnic. Warto wybrać się tu z całą rodziną.

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu

Ruiny zamku już z daleka robią duże wrażenie. Położone są na Górze Zamkowej, czyli  najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Warto je zwiedzić nie tylko, żeby podziwiać piękne położenie dawnego zamku. Podobno w tym miejscu straszy. Legenda mówi, że dawno temu mieszkali tu dwaj bracia, którzy dorobili się wielkiego bogactwa krzywdząc innych. Teraz odwiedzają swą dawną siedzibę jako duchy. Są też podania o czarnym psie nawiedzającym zamek nocą. W białej sukni pojawia się też piękna Olimpia, która wyskoczyła z murów jednej z zamkowych wież z miłości do ukochanego. Kto lubi takie historie i ma dużo odwagi powinien tam przyjechać.


Poznaj ciekawe miejsca na świecie: https://iamtourist.org/


Krzywy Las

W miejscowości Gryfino położonym w województwie zachodniopomorskim znajduje się osobliwe miejsce. Jest to Krzywy Las, w którym rośnie ok. 100 sosen. Ich zdeformowana forma przypominają łabędzią szyję. Taki wygląd prawdopodobnie zawdzięczają przycięciu, gdy były jeszcze młode, albo jak twierdzą niektórzy żołnierzom, którzy przejechali po nich czołgami. Co ciekawe niedaleko tych krzywych rosną proste sosny.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Niezwykłą przygodę warto przeżyć w Ojcowskim Parku Narodowym w województwie małopolskim. Można tam podziwiać historyczne zabytki kultury, takie jak Zamek Pieskowa Skała i ruiny zamku w Ojcowie. Na terenie parku znajdują się też jaskinie: Ciemna i Łokietka. Niesamowite wrażenie robią skalne i wapienne osobliwości: Maczuga Herkulesa, Igła Deotyny, czy też Brama Krakowska.

Park w Arkadii

Niedaleko Łowicza we wsi Arkadia obok Nieborowa usytuowany jest ogród romantyczny ustylizowany na wzór angielski. Jest to park, na którego terenie znajduje się wiele ciekawych budowli takich jak Świątynia Diany, Grota Sybilli oraz Przybytek Arcykapłana. Warto przejść się aleją lipową, zobaczyć malowniczo wyglądający Łuk Grecki, a także poczuć powiew historii błądząc po labiryntach ścieżek i spacerując wzdłuż rzeki Skierniewki.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska

Na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej leży kraina, gdzie można poczuć się egzotycznie. To Pustynia Błędowska. Nazywana jest ,,Polską Saharą” i zachwyca pod względem krajobrazowym. Jeszcze do niedawna można było podziwiać tam fatamorgany, a także burze piaskowe. Wydmy porasta łąka, a tereny Pustyni otaczają zbiorowiska leśne wierzb, topoli i jesionów.

Kopalnia uranu

Osoby, które lubią tajemnice oraz dreszcz emocji i niepewności powinny odwiedzić wieś Kletno w województwie dolnośląskim. To tam znajduje się dawna radziecka kopalnia uranu o kryptonimie ,,kopaliny”. Była czynna w latach 50. poprzedniego stulecia. Obecnie do zwiedzania udostępniona jest jedna z jej sztolni, w której nie występuje już promieniowanie radioaktywne. Razem z przewodnikiem można poruszać się labiryntem korytarzy, których ściany emanują feerią barw takich minerałów jak ametyst, malachit, czy fluoryt. Podróż we wnętrzu tej kopalni to niesamowita przygoda.

Projekt ,,Riese”

Projekt ,Riese

Pod kryptonimem Projekt ,Riese” (z niemieckiego ,,olbrzym”), kryje się plan budowy podziemnego miasta zlokalizowanego w Górach Sowich. To kompleks olbrzymich tuneli i hal tworzony przez Niemców w latach 1943-45, który miał być jedną z głównych i tajnych kwater Hitlera. Miejsce to jest owiane tajemnicą, ponieważ nie wszystkie wejścia do podziemi zostały odkryte. Obecnie budowle w ramach Projektu ,,Riese” można zwiedzać z przewodnikiem w Sztolniach Walimskich, Podziemnym Mieście Osówka, Kompleksie Włodarz oraz Podziemiach Zamku Książ.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Bardzo ciekawym miejscem pod względem historycznym jest stanowisko archeologiczne usytuowane we wsi Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim. To tam odkryto osadę, która istniała już w czasach epoki kamienia. Obecnie można podziwiać rekonstrukcję grodu z bramą, wałami obronnymi, falochronem,  gospodarstwami mieszkalnymi i uliczkami. W Skansenie znajduje się też muzeum z zabytkami, a także obozowiska łowców, groby skrzynkowe i wioska piastowska. Wybierając się do Biskupina dowiedziemy się wielu ciekawostek o życiu naszych przodków i problemów z jakimi się borykali.

Jarosław Cieśla

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

pieniny

Obiecujący Sezon Zimowy w Polskich Górach...

Śnieżna aura, która towarzyszy nam od początku grudnia, zapowi...
Krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz – co warto zobaczyć?...

Kraków to miasto pełne malowniczych zakątków i fascynujących zabytków,...
Nocleg w domku na drzewie

Weekend w domku na drzewie...

Spędzenie weekendu na łonie natury to prawdopodobnie najlepszy sposób...
Koronowo

Koronowo i atrakcje Krainy...

Okolice Koronowa to jeden z ciekawszych chociaż mało znanych r...