logo
logo
pielęgnacja skóry latem

Pielęgnacja skóry latem
Opublikowano: 21 stycznia 2023

Pielęgnacja skóry powinna znaleźć się na liście podstawowych elementem codziennych czynności, ponieważ pozwala zachować młody, zdrowy wygląd na długi czas. Latem skóra jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, suche powietrze, słona woda), które przyczyniają się do uszkodzenia jej bariery ochronnej. Pierwsze oznaki naruszonej bariery hydrolipidowej to nadmierne przesuszenie, ściągnięcie i zaczerwienienie skóry.

Jak zatem należy dbać o dobrą kondycję skóry latem?

Ochrona przed słońcem

Latem, gdy są upały i wysokie temperatury, ochrona skóry przed słońcem stanowi podstawę pielęgnacji. Codzienne stosowanie kremu z wysokim filtrem (SPF 50+) skutecznie zabezpiecza skórę (szczególnie wrażliwą) przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym to inwestycja w przyszłość, która z pewnością zapewni skórze młodość na dłużej, bo opóźni pojawienie się oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy przebarwienia.

Wyróżnia się następujące rodzaje filtrów przeciwsłonecznych:

  • Fizyczne – nazywane również filtrami mineralnymi. Są dobrze tolerowane przez skórę, dlatego idealnie sprawdzają się w pielęgnacji cery wrażliwej. Na powierzchni skóry pozostawiają jednak nieprzyjemną tłustą, białą, lepką poświatę.
  • Chemiczne – bogate w związki chemiczne, aktywowane w momencie ich przeniknięcia w głąb skóry. Cechuje je niska fotostabilność (temperatura i słońce ograniczają ich trwałość), dlatego aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny.
  • Mieszane – to połączenie filtrów mineralnych i chemicznych w celu zapewnienia odpowiedniej fotoochrony, fotostabilności oraz lekkiej konsystencji produktu.

Niestety idealny filtr nie istnieje, a kryterium jakim powinniśmy się kierować przy jego wyborze, to typ skóry.

Unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu

Wielogodzinne opalanie nie jest wskazane, nawet kiedy używamy kremu przeciwsłonecznego z filtrem. Promieniowanie UV bardzo szkodzi skórze, wpływając negatywnie na jej kondycję – staje się przesuszona, szara i pozbawiona blasku. Długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć przykre konsekwencje w postaci przedwczesnych oznak starzenia skóry, a nawet nowotworu skóry – czerniaka.

Oczyszczanie skóry

Oczyszczanie jest niezwykle ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie w okresie letnim. Odpowiednio dobrane zabiegi oczyszczające zapobiegają blokowaniu ujść mieszków włosowych oraz powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych skóry.

Delikatne złuszczenie zrogowaciałego naskórka ułatwia również wchłanianie składników aktywnych zawartych w kosmetykach, dzięki czemu skóra pozostaje głęboko nawilżona i odżywiona.

Pielęgnacja domowa

Latem skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieniowania UV oraz wiele innych czynników, które przyczyniają się do jej uszkodzenia. Nieprawidłowo pielęgnowana jest szczególnie narażona na działanie wolnych rodników, które skutecznie przyspieszają procesy starzenia się skóry.

Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry latem powinny zawierać substancje nawilżające i antyoksydacyjne, a także charakteryzować się lekką, nieobciążającą skóry konsystencją. Polecane są kremy marki GraceFull Cosmetics, których skład bogaty jest w duże ilości takich właśnie składników.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń z pewnością zagwarantuje zachowanie odpowiedniej kondycji i zdrowia skóry, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.