logo
logo
Egipt

Wakacje w Egipcie – który kurort wybrać?
Opublikowano: 12 czerwca 2022

Egipt to jeden z najchętniej wybieranych kierunków przez turystów z całego świata, w tym również przez Polaków. W kraju tym funkcjonuje kilka kurortów, które każdego roku są silnie oblegane. Najsłynniejsze z nich to Hurghada, Sharm el Sheikh oraz Marsa Alam. Który z nich wybrać, aby urlop był najbardziej udany?

Hurghada – nie tylko dla miłośników nurkowania

Hurghada znajduje się w północno-wschodniej części Egiptu. Przed laty była to wioska rybacka, która obecnie jest nowoczesnym kurortem. Nie brakuje tutaj luksusowych kompleksów hotelowych oraz eleganckich restauracji. Są one zlokalizowane wzdłuż malowniczych plaż, na których wypoczywają tysiące turystów. To jednak niejedyna atrakcja, z której słynie Hurghada.

Oprócz plaż goście chętnie korzystają z niezwykle ciepłej wody w Morzu Czerwonym, miłośnicy nurkowania uwielbiają schodzić w jego głąb w poszukiwaniu bajecznie pięknych raf koralowych. Najwięcej koralowców można spotkać w Zatoce Makadi. Goście mogą także wybrać się na safari na pustyni. Tego typu wycieczki nierzadko są organizowane przez biura podróży. W ich trakcie można odwiedzić beduińską wioskę, a także podziwiać zachodzące nad pustynią słońce, co jest niezapomnianym widokiem. W kompleksach hotelowych można natomiast odwiedzić parki wodne. Największym z nich jest Makadi Water World, w którym można skorzystać z 50 zjeżdżalni.

Sharm el Sheikh – blisko najsłynniejszych zabytków Egiptu

Kurort ten leży na Półwyspie Synaj, a dokładnie w południowej jego części. Nierzadko nazywany jest on „perłą Egiptu” ze względu na popularność, jaką cieszy się wśród turystów z całego świata. W jego pobliżu również znajdują się rafy koralowe, a ponadto funkcjonuje tam wiele nocnych lokali, które przyciągają miłośników zabawy do białego rana. Co ciekawe, Sharm el Sheikh to także znakomite miejsce do rozpoczęcia przygody z kitesufringiem. Na tamtejszych plażach organizowane są bowiem szkolenia, z których chętnie korzystają goście.

Sharm el Sheikh może stanowić również znakomitą bazę noclegową do dalszego zwiedzania Egiptu. Stosunkowo niewielkie odległości dzielą ten kurort od takich zabytków jak Sfinks oraz piramidy. Ponadto na półwyspie znajduje się Góra Synaj, na której Mojżesz otrzymał od Boga tablice z zapisanym Dekalogiem. U jej stóp z kolei można odwiedzić klasztor św. Katarzyny.

Marsa Alam – raj dla amatorów sportów wodnych

Miejscowość Marsa Alam jest położona na południe od Hurghady. Dzieli je około 280 km. Podobnie jak w innych egipskich kurortach również i tutaj funkcjonuje znakomicie przygotowana baza hotelowa.

Marsa Alam to jednak przede wszystkim raj dla amatorów sportów wodnych. Panują tutaj bowiem idealne warunki do windsurfingu, kitesurfingu oraz snorkelingu. Co ważne, u wybrzeży tego kurortu także możliwe jest podziwianie raf koralowych.

Miłośnicy zabytków również nie powinni być zawiedzeni. Otóż z Marsa Alam niedaleko jest do Luksoru, w którym znajduje się słynna Dolina Królów, gdzie znajdują się grobowce najważniejszych egipskich faraonów, między innymi Tutenchamona, a także świątynia Hatszepsut. Pasjonaci historii starożytnego Egiptu mogą również wybrać się do Al-Kusajru, dawnego miasta portowego, oraz do Abu Simbel, gdzie znajdują się skalne świątynie.

Odwiedzając Marsa Alam, można wybrać się także na wycieczkę quadem po pustyni. W jej trakcie można podziwiać zróżnicowane egipskie krajobrazy oraz odwiedzić kręte wąwozy, których w tych okolicach nie brakuje.

Egipt to kraj interesujący dla wielu turystów, którzy mają różne oczekiwania od miejsca, w którym chcą spędzić swoje wakacje. Poszczególne atrakcje dostępne są jednak w różnych kurortach. Miłośnicy nurkowania chętnie wybierają Hurghadę, gdzie można również wypocząć w luksusowych hotelach. Osoby preferujące zwiedzanie preferują z kolei Sharm el Sheikh, skąd organizowane są wycieczki do głównych zabytków Egiptu. Natomiast Marsa Alam stanowi niejako połączenie tych dwóch możliwości – kurort ten oferuje bowiem możliwość uprawiania sportów wodnych oraz zwiedzania Luksoru.

Robert Sienczewski 

Tagi: , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Bajkowe wakacje w Vincci Dar Midoun...

Dżerba to malowniczy zakątek...
Bali

Odkryj Bali: Rajską Wyspę Indonezji...

Podróż na Bali to niezapomniane doświadczenie. Ciesz się pięknem natur...

Turystyka i urban exploring – co warto...

Opuszczone domy, pałace, zakłady produkcyjne, sieci tuneli, pozostałoś...
Nocleg w domku na drzewie

Weekend w domku na drzewie...

Spędzenie weekendu na łonie natury to prawdopodobnie najlepszy sposób...