logo
logo
Gruzja

Gruzja- piękna i magiczna kraina
Opublikowano: 3 października 2023

Gruzja to kraj, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością również wśród turystów z Polski. Jest to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie wpływy europejskie i azjatyckie. Każdy region Gruzji to inna historia, kultura i mentalność, dlatego podróżując po tym niesamowitym kraju można poczuć się jak w innym świecie. Zanim kupicie bilety i wyruszycie w fascynującą podróż do kraju, który wita turystów pysznym jedzeniem i otwartymi ramionami zapoznajcie się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi podróżowania do Gruzji.

Jak dostać się do Gruzji?

Zdecydowanie najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do Gruzji jest skorzystanie z linii lotniczych. Samoloty z Polski odlatują a największych lotnisk, a w Gruzji lądują w Tbilisi lub Kutisi. Bilety bardzo często można zakupić w przystępnych cenach, co sprawia, że jest to nie tylko wygodny ale i ekonomiczny środek transportu. Z lotnisk tych do centrum miast można dostać się za pomocą komunikacji miejskiej, taksówką lub wypożyczonym samochodem. Wypożyczenie samochodu na pobyt w Gruzji jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli ono dotrzeć do wielu ciekawych miejsc w kraju.

Tradycyjnym środkiem komunikacji w Gruzji są marszrutki. Kursują one między miastami i miasteczkami, a skorzystanie z nich to świetny sposób na to, aby nie nadwyrężać swojego budżetu. Ich niewątpliwym plusem jest również to, że można dzięki nim dostać się w wiele ciekawych miejsc. Na najpopularniejszych trasach jest jednak dość tłoczno. Musicie wiedzieć również o tym, że marszrutki kursują jak chcą i raczej średnio można liczyć na to, że pojawią się na przystanku zgodnie z rozkładem. Podróżowanie nimi jest jednak prawdziwą przygodą, która pozwala spojrzeć na ten kraj z perspektywy tubylców.

Gdzie spać podczas pobytu w Gruzji?

Gruzja to kraj otwarty na turystów, dlatego oferuje wiele miejsc noclegowych, z których można skorzystać. Wybór konkretnego miejsca, w którym się zatrzymacie zależy głównie od indywidualnych preferencji, a także posiadanego budżetu. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wybór noclegu w hostelu. Nieco droższe są hotele oraz kwatery w prywatnych domach, które można znaleźć za pomocą najpopularniejszych platform bookingowych.

Jeśli chcecie zatrzymać się w Tbilisi i zależy Wam na komfortowych warunkach to koniecznie zwróćcie uwagę na The Terrace Boutique Hotel. Jego niewątpliwą zaletą jest nie tylko wysoki standard, ale również dość przystępne ceny, jak na lokalizację, w której się znajduje. W hotelu tym możecie rozkoszować się poranną kawą podziwiając panoramę miasta. Z kolei będąc w Kutaisi warto zatrzymać się w hotelu Salomon. Oprócz przestronnych i komfortowych pokoi na gości czeka klimatyczna winiarnia połączona z restauracją, w której można zjeść pyszne lokalne dania.

Gruzja- co warto zobaczyć?

O Gruzji można byłoby pisać godzinami, gdyż jest to wspaniały kraj, który oferuje szereg atrakcji. Możecie wierzyć, że po pierwszej wizycie w tym regionie będziecie chcieli wrócić do niej jeszcze nie raz, aby odkrywać co raz to nowe i wyjątkowe miejsca. Nie sposób także opisać wszystkich miejsc, które zdecydowanie warte są odwiedzenia, dlatego skupimy się na kilku najpopularniejszych atrakcjach.

Tbilisi- stolica kraju

Tbilisi jest jedną z najpiękniejszych stolic, jakie można odwiedzić na świecie. Początki budowy tego wyjątkowego miasta sięgają przełomu III i IV wieku p.n.e. Niesamowite wrażenie robią przede wszystkim zabytki znajdujące się w stolicy, takie jak Bazylika Anczischati, czyli najstarsza świątynia na terenie miasta oraz Sobór Trójcy Świętej. Jest to trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie. Niezwykle imponująco wygląda także kościół ojca Dawida (Mama Dawiti) usytuowany na zboczu góry Mtacmindy, przy którym znajduje się panteon gruzińskich pisarzy i osób publicznych. Tbilisi to miasto wyjątkowe również ze względu na to, że łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.

Cminda Sameba- ukochane miejsce fotografów

Jest klasztor Świętej Trójcy wzniesiony w XIV wieku i jest usytuowany na wysokości 2170 m n.p.m. u stóp Kazbeku. To właśnie ze względu na swoje wyjątkowe położenie jest on jednym z najczęściej fotografowanych miejsc, nie tylko w Gruzji, ale i na całym świecie. W klasztorze dostępnych jest kilka miejsc noclegowych, dlatego jeśli macie ochotę na nocleg w tak wyjątkowym miejscu warto je zarezerwować wcześniej.

Uszguli- wioska, w której zatrzymał się czas

Uszguli to miejsce, które zrobiło na nas piorunujące wrażenie. Znajduje się ona na wysokości 2200 m n.p.m. i nazywana jest najwyżej położoną wioską na świecie. Nad domami góruje lodowiec Szchara, czyli najwyższy szczyt Gruzji. Z racji tego, że dojazd do niej jest utrudniony mieszkańcy w większości zdani są jedynie na siebie. Opierają się więc na własnej produkcji oraz zgromadzonych zapasach. W tak szybko rozwijającym się świecie jest to więc wyjątkowe miejsce, w którym czas się zatrzymał.

Gruzja to piękne i wyjątkowe miejsce, które oferuje turystom ogrom atrakcji. Niesamowita przyroda, liczne zabytki, przemili ludzie oraz wyśmienita kuchnia to tylko kilka powodów, dla których zdecydowanie warto wybrać ten kraj jako kierunek podróży, nie tylko podczas wakacji.

Robert Sienczewski 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Bali

Odkryj Bali: Rajską Wyspę Indonezji...

Podróż na Bali to niezapomniane doświadczenie. Ciesz się pięknem natur...

Turystyka i urban exploring – co warto...

Opuszczone domy, pałace, zakłady produkcyjne, sieci tuneli, pozostałoś...
Nocleg w domku na drzewie

Weekend w domku na drzewie...

Spędzenie weekendu na łonie natury to prawdopodobnie najlepszy sposób...