logo
logo
Cypr

Wakacje na Cyprze – co warto zobaczyć na tej niewielkiej wyspie?
Opublikowano: 11 czerwca 2022

Cypr to trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Znajduje się ona we wschodniej części tego akwenu. Cypr jest nazywany wyspą Afrodyty, greckiej bogini piękności. Można tu znaleźć piękne plaże, malownicze góry, a także wspaniałe zabytki. Co ważne, dla wszystkich turystów, niemal przez cały rok na wyspie świeci słońce. Co zatem można zobaczyć, wybierając się na Cypr?

Ayia Napa – raj dla miłośników plażowania

Aiya Napa to miejsce, które jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Znajdują się tutaj liczne kompleksy hotelowe oferujące swoim gościom liczne atrakcje, na przykład wodne parki rozrywki. Największą popularnością cieszą się jednak plaże. Najsłynniejsze z nich to Nissi Beach oraz Makronissos Beach. Są one niezwykle czyste, a ponadto w ich otoczeniu znajduje się wiele atrakcji dla turystów. Warto wspomnieć tutaj chociażby o licznych barach i dyskotekach. To zatem miejsce, które chętnie odwiedzają ludzie młodzi lubiący spędzać czas w tego typu lokalach.

Pafos – miasto zakochanych

Pafos to niewielkie miasteczko, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Znajduje się w nim wiele zabytków, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Wśród nich należy wskazać na przykład Grobowce Królewskie, bizantyjski zamek pochodzący z XIII wieku, a także kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa.

Miasteczko to cieszy się również dużą popularnością wśród zakochanych. Z pewnością ma to związek z tym, że według mitologii greckiej u wybrzeży Pafos wynurzyła się z morza Afrodyta. Ponadto miasteczko cechuje się licznymi romantycznymi zakątkami, po których można spacerować przez cały dzień. Niektóre pary decydują się nawet na ślub tutaj.

Słone jezioro

Słone jezioro znajduje się w Larnace. Ma ono niezwykłą cechę, albowiem ze względu na wysoki stopień zasolenia jest widoczne wyłącznie zimą. Latem zwyczajnie wysycha. Turyści odwiedzają to miejsce, aby zobaczyć przechadzające się tutaj flamingi oraz inne gatunki ptaków. Tego typu widok na długo zostaje w pamięci każdego turysty będące miłośnikiem przyrody.

Góry Troodos

Cypr przyciąga także miłośników górskich wędrówek. Szczególną popularnością cieszy się pasmo Troodos, które rozciąga się w środkowo-zachodniej części wyspy. Olimbos, najwyższy szczyt, ma wysokość 1952 m n.p.m. W górach wytyczono 50 km szlaków dostępnych dla odwiedzających. Podczas wycieczek można podziwiać zapierające dech malownicze widoki. To jednak nie wszystko, ponieważ w górach znajduje się dziesięć klasztorów pochodzących z czasów Bizancjum. Najsłynniejszy z nich to Kykkos.

Nikozja – stolica Cypru

Nikozja jest zlokalizowana niemal w centrum wyspy. Miasto zawsze pełne jest turystów, którzy  korzystają z tutejszych atrakcji, na przykład restauracji. Ponadto liczne wąskie uliczki zachęcają do spacerów. Podczas nich można podziwiać między innymi mury obronne, które zostały zbudowane w XV wieku przez Wenecjan. Na uwagę zasługuje również pałac arcybiskupi oraz meczet Selimiye. Po zwiedzaniu warto wybrać się na lokalny targ, na którym można zaopatrzyć się w lokalne przysmaki.

Kurion – podróż do czasów antyku

Kurion to miasto pochodzące ze starożytności. Jego historia sięga XII wieku przed Chrystusem, czyli czasów, z których pochodzą pierwsze wzmianki o osadnictwie na wyspie. Obecnie w Kurion można podziwiać ruiny miasta. Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi amfiteatr, Dom Gladiatorów oraz Dom Achillesa. Miasto to było niegdyś ważnym miejscem kultu greckiego boga Apollina, a także siedzibą arcybiskupa.

Robert Sienczewski 

Tagi: , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Nocleg w domku na drzewie

Weekend w domku na drzewie...

Spędzenie weekendu na łonie natury to prawdopodobnie najlepszy sposób...
Castellon de la Plana

Valencja – krótki wypad na jesienną cha...

Jesienna chandra może dopaść każdego, a najlepszym lekarstwem na nią j...
Nad Zatoką

Ośrodek Wypoczynkowy „Nad Zatoką”...

W Koronowie, czyli mieście położonym w województwie kujawsko-p...